Povrchové úpravy / vrstvy

Povrchové úpravy / vrstvy

Antireflex (Odzrcadlení)

Antireflexní vrstva (AR vrstva) je mikroskopicky tenký vícevrstvý povlak, který eliminuje odrazy z předního a zadního povrchu brýlových čoček. Činí vaše čočky téměř neviditelné a eliminuje oslnění způsobené odrazem světla od vlastních čoček. Čočky s AR vrstvou zlepšují propustnost světla a proto poskytují lepší komfort vidění při jízdě v noci a pohodlnější vidění při čtení a používání počítače, zejména při umělém osvětlení. Především pro řidiče by měla být povinná (v Německu tato povinnost platí).


Antireflexní vrstvu vysoce doporučujeme pro všechny typy brýlových čoček, zejména z polykarbonátu a pro čočky s vysokým indexem, které odrážejí více světla než běžné typy skleněných nebo plastových čoček. Vysoce ji doporučujeme také pro asférické čočky, které mají plošší rádius a prototo způsobují výraznější odrazy. AR vrstva je prospěšná při aplikaci na zadní plochu slunečních brýlí pro eliminaci zpětných odrazů slunečních paprsků při odvráceném pohledu od slunce.

Většina uživatelů, kteří poznali výhody antireflexní vrstvy se již nedokáže vrátit k brýlovým čočkám bez této povrchové úpravy.


Hydrofobní povrchová úprava

Ve výrobním procesu je v dnešní době součástí antireflexní vrstvy – nanáší se na její povrch. Hydrofobní vrstva zjednodušeně vysvětleno zarovnává a vyhlazuje nerovný povrch, což zamezuje usazování nečistot v nerovnostech. Nečistoty rozptylují světlo dopadající na brýlovou čočku a způsobují tak neostré vidění. Hydrofobní povrchová vrstva tak napomáhá snadné údržbě a čištění a aktivně odpuzuje nečistoty, mastnotu, prach a otisky.

Hydrofovní úprava odpuzuje vodu – při dešti je přes čočku mnohem lépe vidět a zvyšuje odolnost proti poškrábání. Díky hydrofobní úpravě se vaše čočky také rychleji odmlží ve chvíli, kdy vejdete ze zimy do tepla.

BlueControl

je název speciální povrchové úpravy od japonské společnosti Hoya, která neutralizuje škodlivé modré záření. Dlouhodobé nebo nadměrné vystavení tomuto záření může způsobit únavu očí, rozmazané vidění i nespavost.

Modré záření vyzařují:

 • Televizory
 • Monitory počítačů
 • Chytré telefony
 • Tablety
 • GPS

V přírodě se modré záření běžně vyskytuje jako součást denního světla, které nám pomáhá zůstat vzhůru. Nadměrné vystavení modrému světlu má ale nežádoucí účinky (únava, rozmazané vidění, nespavost).


Výzkum* ukázal, že více než třetina dospělých tráví u digitálních zařízení 4 až 6 hodin denně a 14% takto stráví dokonce 10 až 12 hodin denně.* 2012 VisionWatch Findings: dotazník mezi 10 000 dospělými napříč Amerikou zameřený na používání digitálních zařízení a příznaků namáhání očí, realizoval The Vision Council

Pro koho je BlueControl určen?

Pro všechny, kdo používají digitální zařízení (lidé, kteří pracují v kanceláři, studenti, milovníci počítačových her a nových technologií, teenageři a další).

Souhrn vlastností povrchové úpravy BlueControl:

 • Neutralizují modré světlo
 • Přispívají k omezení únavy očí a pocitu napětí v nich
 • Snižují úroveň oslnění pro pohodlnější a více uvolněné vidění
 • Zlepšují kontrast obrazu
 • Chrání brýlové čočky před vodou, špínou, mastnotou a prachem

 

Vrstva odolná proti poškrábání

Žádné brýlové čočky, dokonce ani skleněné čočky, nejsou odolné proti poškrábání. Čočky, které jsou opatřeny přední a zadní ochrannou vrstvou proti poškrábání mají mnohem tvrdší povrch, který je odolnější nejen proti poškrábání, ale i před rozbitím – např. pádem na podlaze nebo jejich občasném čištění s papírovým ubrouskem.

Vrstvy odolné proti poškrábání jsou u některých typů brýlových čoček volitelné. Ujistěte se, že Váš oční optik ví, že chcete, aby vaše brýlové čočky, aby zahrnovala tvrdou ochrannou vrstvu pro větší trvanlivost. Luxusní brýlové čočky, včetně speciálních čoček s vysokým indexem, s polykarbonátu a Trivexu již mají naneseny odolnou vrstvu proti poškrábání.

Mějte na paměti, že i nejlepší odolná vrstva proti poškrábání nemůže zcela ochránit čočky před běžným opotřebením. Chcete-li zachovat své brýle jako nové, ukládejte je do polstrovaného pouzdra v době, kdy je nepoužíváte. Čočky čistěte pravidelně nejlépe pod proudem vlažné vody a možno s přídavkem saponátu. Poté hadříkem z mikrovlákna dočistěte. Čistící roztok na brýlové čočky používejte na cestách.

Mějte se na pozoru před výrobky, které slibují opravu poškrábaných čoček. Tyto produkty mohou vyplnit škrábance, ale je nemožné, že zcela zmizí zmizí tak, že čočky vypadají znovu jako nové.

Optifog Coating

Pokud žijete v chladném klimatu, nic není více frustrující, než-li mít své brýle zamlžené při přechodu z chladu do tepla. To může být bezpečnostní problém, protože zamlžení zásadně omezuje vaše vidění, dokud se neodpaří. Zamlžení čoček může být zvláště nebezpečné například pro policisty a dalších záchranáře za nouzové situace. Řešením mohou býtv kontaktní čočky anebo vrstva Optifog od společnosti Essilor.

V říjnu 2011 firma Essilor představila řadu brýlových čoček s názvem Optifog, které společnost popisuje jako „průlomové čočky s exkluzivními vlastnostmi proti zamlžování“. Vlastnost čoček Optifog proti zamlžování je aktivována použitím kapky aktivátoru Optifog na každé straně čočky a poté důkladným rozetřením tekutiny hadříkem z mikrovlákna po celém povrchu čočky. Takto se udržují čočky odolné proti zamlžování po dobu až jednoho týdne.

Zamlžení čoček je způsobeno kondenzací vodních par na povrchu brýlové čočky. Na povrchu vzniknou malé kapičky vody v případě, když se čočky jsou výrazně chladnější než okolní teplota vzduchu. Optifog funguje tak, že rovnoměrně rozšíří a spojí tyto kapičky vody na povrchu čočky, takže se stanou neviditelné.

Optifog čočky jsou k dispozici v plastu a polykarbonátu a i s vysokým indexem lomu.

Ultrafialová (UV) ochrana

je ošetření čočky tzv. „neviditelným barvivem“, které blokuje sluneční ultrafialové (UV) záření . Stejně jako opalovací krém chrání Vaší pleť před poškozením slunečním UV zářením, ultrafialová UV ochrana brýlových čoček blokuje tytéž paprsky před poškozením zraku.

Nadměrné vystavování ultrafialovému záření může být příčinou katarakty, poškození sítnice a jiných očních problémů.

Běžné plastové brýlové čočky blokují většinu UV záření, ale přidáním barviva UV-blocking se zvyšuje ochrana proti UV záření na 100% pro větší bezpečnost. Jiné materiály brýlových čoček, včetně polykarbonátu, většina čoček s vysokým indexem lomu plastu a také samozabarvovací čočky, mají 100%-ní UV ochranu vestavěnou a proto není vyžadováno zvláštní zacházení s těmito čočkami.

  [su_menu name="Brýlové čočky" class=""]