Poradenství

Poradenství

Kontaktní čočky

Co jsou kontaktní čočky?

Kontaktní čočky jsou zdravotnické prostředky, které se vyrábějí z polymerů s vysokým polymeračním stupněm. Kontaktní čočky se aplikují na přední povrch očí a podobně jako brýle ohýbají světelné paprsky tak, aby se obraz správně zaostřoval na sítnici.

Jaký je rozdíl mezi tvrdými a měkkými kontaktními čočkami?

Měkké kontaktní čočky se vyrábějí z hydrofilních polymerů (plastů schopných vázat vodu). Právě obsah vody, který se pohybuje v rozmezí od 40% do 70%, způsobuje ohebnost měkkých kontaktních čoček. Tvrdé kontaktní čočky se nevyrábějí z hydrofilních plastů, takže vodu neobsahují. I když mohou správně korigovat zrak, nejsou od počátku tak pohodlné jako měkké čočky.

Co jsou silikon-hydrogelové kontaktní čočky?

Silikon-hydrogelové kontaktní čočky jsou měkké čočky vyrobené z materiálu obsahujícího silikon. Silikon propouští kyslík a to znamená, že po nasazení na oči tyto čočky propouštějí velké množství kyslíku k rohovce. Dalšími výhodami většiny silikon-hydrogelových čoček (oproti tradičním měkkým čočkám) je snížené osychání čoček, vyšší odolnost vůči usazování bílkovin, nižší riziko infekce očí, snazší manipulace díky tužšímu materiálu.

Co jsou čočky s plánovanou výměnou?

Plánovaná výměna je kompletní program péče o zrak při nošení kontaktních čoček, v jehož rámci se kontaktní čočky během celého roku vyměňují v plánovaných intervalech. Vaše konkrétní intervaly by měl stanovit oční specialista. Budou se řídit podle zvolené čočky a vašich individuálních charakteristik.

Může se čočka v oku ztratit?

Ne. Budete-li si mnout oči, je možné, že se čočka uvolní ze správné polohy a dostane se vám pod horní víčko. Pokud k tomu dojde, nebojte se – není to nebezpečné. Přečtěte si návod, jak zatoulanou čočku vyjmout.

V jakém věku si mohu čočky pořídit?

Průměrný věk, kdy s kontaktními čočkami začínají děti, je 13 let,  ve studii uskutečněné univerzitou The Ohio State University College of Optometry však odborníci hodnotili používání kontaktních čoček u 116 dětí a došli k závěru, že většina dětí je schopna bez problémů používat čočky už ve věku 8 až 11 let. Mladým klientům lékaři často předepisují jednorázové kontaktní čočky, například Proclear 1 day, protože vyžadují jen minimální péči.

Mohu používat čočky, když mi lékař předepsal bifokální brýle?

Ano. Kontaktní čočky pro klienty trpící presbyopií se nazývají multifokální čočky. Jsou vyrobeny tak, aby část čočky zajistila korekci na dálku a část korekci vidění na blízko. Vhodnými typy čoček pro tuto vadu zraku jsou čočky Biofinity Multifocal nebo Proclear Multifocal společnosti CooperVision; oba typy využívají moderní design s několika zónami zrakové korekce u obou čoček – umožňují zřetelné vidění na blízko, na střední vzdálenost i do dálky.

Trpím astigmatismem. Mohu si pořídit kontaktní čočky?

Ano. Kontaktní čočky pro astigmatiky se nazývají torické čočky, a na rozdíl od čoček sférických mají dvě odlišné hodnoty adice – jednu pro astigmatismus a druhou pro krátkozrakost nebo dalekozrakost. Vhodnou volbou tohoto typu čoček jsou torické čočky Avaira, které se vyrábějí s využitím designu zvaného Optimized Lens Geometry (Optimalizovaná geometrie čoček) – torického designu s několika ploškami zaručujícího optimální zrakovou přesnost, dokonalou aplikaci a pohodlí.

Mohu si ponechat kontaktní čočky i ve spánku?

Nedoporučujeme, abyste spali s nasazenými kontaktními čočkami, s výjimkou těch, které byly pro tento účel speciálně vyrobeny a vám předepsány. Kupříkladu čočky Biofinity můžete používat nepřetržitě až 6 nocí/7 dní.

Musím si čočky vyměňovat v souladu s pravidelným režimem výměny, i když se zdají být v pořádku?

Ano. Na kontaktních čočkách se totiž usazují proteiny, které mohou způsobit zánět očního víčka, pokud si čočky nevyměňujete tak, jak je předepsáno. Uživatel čoček si obvykle zánětu všimne až tehdy, kdy je onemocnění už závažné.

Jaký je rozdíl mezi denním a flexibilním nošením?

Kontaktní čočky pro denní nošení se nosí přes den a před spaním se musí vyjmout. Čočky pro flexibilní nošení propouštějí k oku více kyslíku. Lze je nosit nepřetržitě, i přes noc, po dobu až sedmi dní. Vhodnost flexibilního nošení u klienta posuzuje oční specialista.

Jaký je rozdíl mezi jednorázovými kontaktními čočkami a čočkami s plánovanou výměnou?

Jednorázové čočky jsou určeny na jedno použití a každý den se vyhazují, kdežto čočky s plánovanou výměnou se používají po předepsanou dobu a vyměňují se v pravidelných intervalech.

Jaký plán nošení je pro mne vhodný?

Váš oční specialista vám předepíše plán nošení na základě stavu vaší rohovky, vašeho životního stylu, preferencí a typu čoček, které chcete používat.

Mohu u společnosti CooperVision objednat čočky nebo získat zkušební pár?

Protože kontaktní čočky jsou zdravotnické prostředky a v Evropské unii jsou regulované, předpisy a regulace znemožňují společnosti CooperVision jejich prodej nebo výdej komukoli kromě očních specialistů s licencí. Nemůžeme vyřizovat objednávky od spotřebitelů. Chcete-li získat zkušební čočky nebo předpis, budete muset navštívit svého očního specialistu. Ten vám pomůže s nákupem kontaktních čoček a získáním potřebných zkušebních čoček.

Jsem po laserové operaci a nyní chci nosit kontaktní čočky. Co bych měl udělat?

Měl byste si promluvit s očním specialistou o tom, zda je ve vašem případě nošení kontaktních čoček možné. Může vám na základě vašich individuálních potřeb nejlépe poradit, zda jsou pro vás vhodnější brýle nebo kontaktní čočky.

Mohu si levnější kontaktní čočky zakoupit i na internetu?

Kontaktní čočky jsou zdravotnické prostředky regulované Evropskou unií. To společnostem vyrábějící kontaktní čočky znemožňuje jejich prodej a výdej komukoliv kromě schválených očních specialistů nebo distributorů. Chcete-li si čočky objednat přes internet, navštivte nejdříve našeho očního specialistu. Ten potom může čočky objednat nebo vás odkázat na jiný zdroj.

Pokud si myslíte, že by pro Vás kontaktní čočky mohly být dobrou volbou, navštivte některou z našich provozoven, nejlépe po předchozím objednání, kde Vám rádi vše vysvětlíme a doporučíme nejvhodnější kontaktní čočky pro Váš účel používání. Naučíme Vás čočky nasazovat a správně udržovat a zdarma si je můžete vyzkoušet.

Výroky zveřejněné v tomto blogovém příspěvku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

 

Měření zraku

Co je astigmatismus?

Astigmatismus patří mezi časté vady zraku. Je způsobený nepravidelným tvarem rohovky. Astigmatismem trpí asi 45% všech klientů vyžadujících korekci zraku.

Co je myopie?

O myopii obvykle hovoříme jako o krátkozrakosti. Myopické oko vidí blízké předměty do určité vzdálenosti velmi ostře, zatímco vidění na dálku je rozmazané.

Co je hypermetropie?

Hypermetropie je známější jako dalekozrakost. Hypermetropické oko obvykle vidí vzdálené předměty díky akomodaci ostře, zatímco blízké předměty jsou rozmazané.

Co je presbyopie?

Presbyopie je stav zraku, který se začíná projevovat ve středním věku. Úbytek elasticity oka totiž vede k obtížnosti nebo neschopnosti zaostření na blízko. Presbyopii lze korigovat víceohniskovými kontaktními čočkami.

Brýlové čočky

Bifokální anebo multifokální – jaké brýlové čočky vybrat?

Volba bifokálních anebo multifokálních čoček je otázkou kolik jste ochotni investovat do takovýchto brýlí a jaký komfort vidění od nich očekáváte. Bifokální skla jsou nejméně nákladná víceohnisková (v tomto případě dvou ohnisková) skla a jak již název napovídá mají pouze dvě ohniskové vzdálenosti a tedy jen dvě zóny na, které uvidíte ostře a to dálka (pro oko je to 5m až nekonečno) a blízko (cca 30 až 40 cm). Ostatní vzdálenosti jsou v ostrosti vidění spíše kompromisní. Tento problém řeší skla multifokální, které díky pozvolnému přechodu ohniskových vzdáleností nabízí ostré vidění na všechny vzdálenosti. Cena multifokálních skel je díky technologické náročnosti pak několikanásobně vyšší. Výsledná cena je dále závislá na zvoleném typu a kvalitě multifokální čočky. Pokud tedy často při své práci střídáte pohledy na různé vzdálenosti a nechcete střídat brýle, určitě doporučujeme multifokální brýlové čočky.

     [su_menu name="Podstránka" class=""]